W czasie luźnych rozmów ze znajomymi od czasu do czasu poruszmy temat opłacalności w branży stomatologicznej.

Najwięcej emocji oczywiście wzbudza pytanie: ile zarabiają dentyści?

W takich momentach zawsze warto najpierw powiedzieć, ile dentyści wydają. Nowoczesne wyposażenie gabinetu to koszty liczone w milionach. Potem, w bieżącej działalności, też wydaje się niemało. To nie jest przecież tak, że z każdą zostawioną przez pacjenta złotówkę chowa się do kieszeni (albo od razu wydaje na piwko ;) ).

Stomatologia może być opłacalnym biznesem, ale pod warunkiem, że traktujemy ją jak biznes poważny. Tzn. po pierwsze, traktujemy pacjentów z należytą starannością, przedkładamy ich dobro nad własne korzyści (czyli nie wiercimy dziur w zdrowych zębach, nie naciągamy na niepotrzebne zabiegi itd.). Po drugie, zarządzamy gabinetem jak nowoczesną firmą.

Wracając do tytułowego pytania – dentysta może zarabiać od 0 do kwot astronomicznych. Wszystko zależy od tego, jak pokieruje swoją karierą. Na początku nie jest łatwo, chyba że należymy do rodziny dentystów, dysponujących własnym gabinetem.

Decyzja o otwarciu własnej praktyki to poważne sprawa – kredyty, finansowanie, formalności, zakupy sprzętu itd. Nie każdemu się udaje bezproblemowo wystartować. Potem wszystko zależy od tego tego, jak dobrze radzimy sobie z pacjentami i z zarządzaniem firmą.

Warto też pamiętać, że ludzie mają różne pomysły na życie i karierę. Niektórzy wciąż rozwijają działalność, inwestują w nowe technologie, zatrudniają coraz więcej ludzi, otwierają nowe gabinety. Inni wolą spokojniejszą, kameralną działalność.